„Ő alakította ki az állatfotó fényképészeti formanyelvét, és sok fotográfusra volt nagy hatással, illetve segített rájönni sokaknak, hogy az állatfotózás a fotóművészet fontos területe. Ylla nagyon szerette az állatokat, és könnyen barátkozott velük. Embereket fotózni nem akart, valami másra vágyott, és azt érezte, hogy az állatokhoz jobban tud kapcsolódni, mint embertársaihoz. Úgy tartotta, hogy az állatok választották őt fotográfusuknak, és nem ő az állatokat portréalanynak. Ylla voltaképpen olyan új műfajt teremtett, amelyet ma már természetesnek veszünk.” (Pryor Dodge)
A tárlatvezetés angol nyelven zajlik, melyhez magyar nyelvű tolmácsolást biztosítunk.
A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az anna.kasztovszky@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – február 20.
A résztvevők száma maximum 35 fő.
A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, elővételben vagy aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel, valamint a programokra szóló kiegészítőjeggyel együtt vehetnek részt.
Pryor Dodge, Ylla keresztfia és e kiállítás kurátora túl fiatal volt ahhoz, hogy konkrét emlékei legyenek Ylláról az indiai halálos balesete előtt. Bár zenésznek készült, felnőtt életének nagy részét Ylla munkásságának népszerűsítésére szentelte, kiállításokkal és legnépszerűbb gyermekkönyveinek újrakiadásával, amelynek csúcspontja a nemrég megjelent illusztrált életrajzi kötet a HIRMER gondozásában Ylla: The Birth of Modern Animal Photography címmel.
Az Ylla (1911-1955) néven alkotó Kamilla Koffler különleges tehetséggel és szenvedéllyel örökítette meg az állatok világát egyedi és érzékeny módon. Az állatfotózás új műfaját teremtette meg, melynek tárgya az állatok kifejezőereje és személyisége volt. Állatfotói gyermekkönyvekben is megjelentek, többek között a The Sleepy Little Lion (Az álmos kisoroszlán, 11 kiadás hat nyelven) és a Two Little Bears (Két medvebocs, 22 kiadás tizenhárom nyelven) kiadványokban, amelyek a nemzetközi gyermekirodalom klasszikusaivá váltak.
Ylla Bécsben született, Budapesten érettségizett, majd Belgrádban tanult szobrászatot. 1931-től Párizsban folytatta tanulmányait, és itt munkát keresve bukkant a Montparnasse-on található Café du Dôme „magyar asztalára”, ahol magyar anyanyelvű fotográfusok, képzőművészek, szobrászok, építészek és írók látogattak. Itt ismerkedett meg Ergy (Erzsi) Landauval, aki retusőrként alkalmazta őt. Landau 1933-ban segített neki megszervezni első kiállítását, aminek sikere és a lapok kedvező kritikái nyomán Ylla hamarosan állatportrékra szakosodó galériát nyitott Párizsban. Kezdetben kutyákat és macskákat fotózott, de nem sokkal később már állatkerteket keresett fel, ahol a közeli képek kedvéért veszélyes vadállatok ketrecébe is bemerészkedett. A második világháború alatt New Yorkba menekült, ahol a semmiből kezdte újraépíteni karrierjét. 1952-ben Ylla három hónapot töltött Kenyában és Ugandában, ahol vadon élő állatokat fotózott természetes élőhelyükön, ez az új és izgalmas tapasztalat pedig fordulópontot jelentett munkásságában.