2020. március 8. 17.00
A záró tárlatvezetésre felkért építész-teoretikus és szakíró 2013-ban a Régi-Új Magyar Építőművészet hasábjain Kapu a jelenbe címmel írt kritikát Czigány Tamás fotóművészetéről, amely a neves magyar építész egyedi látásmódját Tarkovszkij filmes világán keresztül interpretálta. Katona Vilmos azóta is szenvedélyesen látogatja az elhagyott helyszíneket, az egykori utópiák napfényes vagy sötét városi tereit, épített környezetét. A vágyak és tények ambivalenciája ragadta meg Katharina Roters fotógyűjteményében is, amely a személyesség és személytelenség, érzékiség és érzéketlenség kontrasztját, másként a Sztalker zóna-élményét írja újra mai nyelvezettel. A zóna-élmény az építőanyag brutalitása és a magukra hagyott terek költői öncélúsága által a szocialista rendszer modern torzóiban érhető tetten leginkább a „keleti blokk” számos pontján, így Örményország ősi földjén is.
Dr. Katona Vilmos (1983) építészmérnök. Szakterülete az építészettörténet és -elmélet, különös tekintettel a kortárs liturgikus építészetre. A Soproni Egyetemen működő Alkalmazott Művészeti Intézet építész tanszékének vezetője, a Symmetry: Culture and Science folyóirat szerkesztője, valamint az MTA Építészeti Tudományos Bizottságának köztestületi tagja.
Regisztrálni a programra a maimano@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés, Egy álom anatómiája – március 8.
A tárlatvezetésen a látogatók a kiállításra szóló belépőjeggyel vehetnek részt. A megszokott kedvezmények ezúttal is érvényesek.