„Néhány előzetes gondolatom Juhan Kuus kiállítása kapcsán: lehet-e a fotóriport művészet? Lehet-e a fotóriporter pártatlan egy háborús övezetben? A sajtóban megjelenő sajtófotó helye az írott és elektronikus médiában van, mitől függ, hogy kiállítóterem falára kerül-e, és lesz-e műalkotás?
Jártam Afrikában, a válságövezetekben, Etiópiában, Szudánban, Mozambikban polgárháborúk idején a Vörös Félhold segélyszervezet fotóriportereként, és Dél-Afrikában is, jóval az apartheid összeomlása után. Személyes tapasztalat alapján tudom, milyen nehéz veszélyeztetett, háborús körülmények között dolgozni, polgárháborúban különösen, ahol nem láthatóak tisztán a frontvonalak, és azt is tudom, mennyire sérülhet testileg-lelkileg az ember ezekben a kiszolgáltatott helyzetekben. Lehet-e független és apolitikus a sajtómunkás, mi a morális felelőssége, meddig mehet el, hogy el tudja készíteni azt a fotót, amivel tükröt tart a társadalom elé? Naiv elképzelés-e, változhat-e bármi a világon a fotók által? Ezekre a kérdésekre keresem a választ a tárlatvezetés vendégeivel együtt.”
Stalter György a sajtóban különböző lapoknál fotóriporterként, fotórovatvezetőként és képszerkesztőként dolgozott. Évekig volt tagja és vezetője a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának. 1995-től kezdőden több mint 20 évig oktatott fotográfiát Kerekes Gáborral, és a legjelentősebb magyar fotóművészekkel közösen Művészet és Mesterség címmel a Stalter-ASA fotóstúdióban. Feleségével Horváth M. Judittal több mint tíz évig fényképezték Magyarország cigánytelepeit és a pesti gettósodó kerületeket, közös fotóalbumuk a Más Világ (1998). Az utóbbi években a nyolcadik kerület eltűnő mikrokozmoszát fényképezte, elnyerte vele a Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat, ez a munkája Város a városban (2010) címmel jelent meg. Az NKA Collegium Hungaricum Moholy-Nagy László ösztöndíjjal Berlin „nyolcadik kerületéről", Neukölln városnegyedről készített fotóesszét. Idehaza és külföldön számos egyéni és csoportos kiállításon mutatta be fotóit.
Alkotásai rangos hazai és külföldi gyűjteményekben, megtalálhatók: DTT Works of Art Limited (Reuters), a Körmendi-Csák Fotográfiai Gyűjtemény, Art+Text Budapest Galéria, a Magyar Nemzeti Múzeum fotógyűjteménye, valamint a Magyar Fotográfiai Múzeum.
A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az adam.jeneses@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – December 1.
A résztvevők száma maximum harminc fő.
A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel vehetnek részt.