2024.12.05. 19.00 – Csizmadia Krisztina művészettörténész tárlatvezetése a Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállításon

„Frida Kahlo fotógyűjteménye épp annyira különleges, mint saját alkotásai. Nem pusztán az életét meghatározó, abban felbukkanó személyek lenyomata, bemutatja szövevényes kapcsolati hálóját is: családját, barátait, szerelmeit, érdeklődési köreit, politikai nézeteit és kalandos életútját. Frida számára a fotográfia külön jelentősséggel bírt, mivel édesapja, illetve anyai nagyapja is fotográfusok voltak. Szívesen és gyakran állt kamera elé, de ő maga is kedvét lelte a fotózásban, sőt, mint az a gyűjtemény feltárásánál kiderült, a festményeihez is felhaszált fotókat. A vezetés során a művész életét ezeken a kincsként őrzött, személyes fotókon keresztül ismerhetjük meg, míg a művészettörténeti kitekintések perspektívába helyezik a képanyagot.” (Csizmadia Krisztina)

A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az anna.kasztovszky@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – november 28.

A résztvevők száma maximum 35 fő.

A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, elővételben vagy aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel, valamint a tárlatvezetésre szóló kiegészítőjeggyel együtt vehetnek részt.

Fotó: Biró Dávid

Csizmadia Krisztina a Magyar Nemzeti Galéria grafikai gyűjteményének művészettörténesze. Doktori kutatási témája a mágikus realizmus / új tárgyilagosság. A 2018-as Frida Kahlo kiállításban társkurátorként vett részt. Művészettörténészi tevékenysége mellett fordítóként is dolgozik.

A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát. A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világot járja, húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Magyarországon a Mai Manó Házban lesz először látható, 2024. október 18. és 2025. január 12. között.

Bármilyen fontos is volt számára a fotográfia, Frida gyűjteményének egy részét évtizedekre elrejtették a nyilvánosság elől. Amikor 1954-ben meghalt, férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta a Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy, Frida életének és munkásságának szentelt múzeumot rendezhessenek be. A Frida Kahlo Múzeum mára a világ egyik leglátogatottabb kiállítóhelyévé vált. Diego arra kérte a múzeumot, hogy Frida számukra átadott alkotásai és tárgyai közül néhányat zárjanak el az emberek kíváncsi tekintete elől. Ez a fő oka annak, hogy a több mint hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát tartalmazó személyes archívum öt hosszú évtizeden át rejtve maradt a nyilvánosság elől. Szinte mitikus aura övezte a fürdőszobát a Kék Házban, amelyet e kincsek őrzésére kijelöltek.


Tájékoztatjuk, hogy eseményeinken hang- és képfelvétel készülhet, amelyből a Mai Manó Ház részleteket használhat fel az intézmény programjainak népszerűsítése céljából.

A galéria megtekintéséhez lapozzon!
No items found.

Értesüljön a legfrissebb hírekről!
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
Mai Manó, a fotográfus
Az épület első gazdája, Mai Manó, császári és királyi udvari fényképész
Kincses Károly: A Mai Manó Ház