„A 20. századi latin-amerikai képzőművészet ikonikussá vált alakjával mára már könyvtárnyi irodalom foglalkozik. Csekély számú életművét – vagy annak töredékét – az elmúlt évtizedekben számos kiállítás népszerűsítette világszerte. De a festmények és grafikák mellett jelentős szerep jutott a fotográfiának – ezek zöme magát Frida Kahlót ábrázolja életének különböző etapjaiban.
A Mai Manó Ház jelen kiállítása egy virtuális utazásra csábít Coyoacánba, hogy közelebbről megismerhessünk a legendás Kék Ház lakóit. Guillermo Kahlo és Diego Rivera mellett olyan neves vagy kevéssé ismert személyeket is, akik jelentős hatással voltak Frida életére, művészetére. Rokonok, barátok, szerelmek, eszményképek… fényképek – egy alig félévszázadnyi törékeny lét emlékei, féltve őrzött kincsei. A tárlatvezetés során ezek segítségével igyekszünk közelebb kerülni egy legendához és a történeti valósághoz.” (Sárosdy Judit)
A korlátozott férőhely miatt az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a programra az anna.kasztovszky@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Tárlatvezetés – november 14.
A résztvevők száma maximum 35 fő.
A tárlatvezetésen a regisztrált látogatók a kiállításra szóló, elővételben vagy aznap váltott kedvezményes vagy teljes árú (diák, nyugdíjas vagy felnőtt) belépőjeggyel, valamint a tárlatvezetésre szóló kiegészítőjeggyel együtt vehetnek részt.
Sárosdy Judit művészettörténész, műkritikus, a Magyar Táncművészeti Egyetem nyugalmazott oktatója. 1978-95 között a Műcsarnok munkatársa, 1992-ben az EXPO ’92 kormánybiztosa Sevillában, 1993-94-ben Frida Kahlo-kutatóként járt Mexikóban; 1999-ben a Galéria Művészeti Magazin alapító főszerkesztője, 2000-ben az Ernst Múzeum főkurátora, a Bonton, illetve az Új Művészet rovatvezető szerkesztője. 2001 és 2020 között művészettörténetet, vizuális kultúrát és művelődéstörténetet oktatott (MTF és MTE). Kutatási területe a 20. századi latin-amerikai, ill. a kortárs magyar és ibér-amerikai képzőművészet. Számos rendhagyó kiállítást rendezett ebben a tematikában itthon és külföldön; publikációi különböző (szak)folyóiratokban, napi- és hetilapokban, katalógusokban jelentek meg.
A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát. A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világot járja, húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Magyarországon a Mai Manó Házban lesz először látható, 2024. október 18. és 2025. január 12. között.
Bármilyen fontos is volt számára a fotográfia, Frida gyűjteményének egy részét évtizedekre elrejtették a nyilvánosság elől. Amikor 1954-ben meghalt, férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta a Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy, Frida életének és munkásságának szentelt múzeumot rendezhessenek be. A Frida Kahlo Múzeum mára a világ egyik leglátogatottabb kiállítóhelyévé vált. Diego arra kérte a múzeumot, hogy Frida számukra átadott alkotásai és tárgyai közül néhányat zárjanak el az emberek kíváncsi tekintete elől. Ez a fő oka annak, hogy a több mint hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát tartalmazó személyes archívum öt hosszú évtizeden át rejtve maradt a nyilvánosság elől. Szinte mitikus aura övezte a fürdőszobát a Kék Házban, amelyet e kincsek őrzésére kijelöltek.
Tájékoztatjuk, hogy eseményeinken hang- és képfelvétel készülhet, amelyből a Mai Manó Ház részleteket használhat fel az intézmény programjainak népszerűsítése céljából.