ENGLISH ENG ENGLISH
Kezdőlap/ Események/ KÉPES BESZÉD 2014

KÉPES BESZÉD 2014

Aki volt, aki van…
Ismeretlen ismerősök
Beszélgetések a magyar fotográfiát meghatározó személyekkel

A havonta mindig egy csütörtök esti beszélgetésen olyan magyar fotósokkal, fotó körüli emberekkel beszélget Kincses Károly egy órányit, akik életművükkel, tevékenységükkel meghatározták a huszadik század második felének fényképészetének egy szegmensét, a fotós közéletet, akik tegnap még reflektorfényben álltak, mára azonban valamelyest kikerültek a fénykörből. A szavak mellett a képeké lesz a főszerep. Ajánljuk azoknak, akik a magyar fényképezés utolsó 50 évéről szeretnének többet megtudni. Lehet hallgatni és szabad kérdezni is.

A programon való részvétel ingyenes.
További információ:
zsofia.speder@maimano.hu
+36 1 473–2667

Kincses Károly beszélgetőtársai:

1. beszélgetés
2014. március 13. 18:00
Urbán Tamás

Azon kevesek közül való, akik már az elmúlt érában is megmutatták, megmutathatták a társadalom, a rendszer negatív oldalait is. Így készíthetett fotósorozatot az angyalcsinálásról, azaz az abortuszról, az aszódi javítóintézetről, a kábítószeres fiatalokról, a börtönökről, a halálos balesetekről és a mentőkről, s mindenkiről, aki a társadalmi lét perifériájára kerültek. S mindezeket nagyon magas színvonalon, képileg is jól megcsinálva tette, tagadhatatlan pozitív indulattal. „Az élet sötétebbik oldalán élőkkel éppen olyan jó viszonyt sikerült kialakítanom, mint a hatóságokkal.”

2. beszélgetés
2014. április 10. 18:00
Horváth Péter

Az a klasszikus fajta fotóriporter, aki mindig fotóriportokban, sorozatokban, fotóesszékben gondolkodik, s mégis, egyre inkább lesz önálló útja a fotóeljárásokkal, montázstechnikával, számítógéppel átalakított fotó, melyben néhány motívum, formai és tartalmi elem újra és újra felbukkan. Tipikusan nagyvárosi fényképész, a végleges vagy időleges hontalanság, otthontalanság érdekli, a lakótelep, a város szakadtabb részei, az itt élő emberek, a kubai vendégmunkások jelentették témáinak hangsúlyosabb részeit. És mindenekelőtt önmaga. Nincs a magyar kortárs fotográfiában még alkotó, aki ennyiszer jelenne meg saját képein. Kérdés, persze, hogy ez ő maga-e vagy csak egy nagyon hasonlító maszk, ami mögé könnyedén el lehet bújni. Egy egész életre. Mert ki az, aki állítja: ismeri Horváth Pétert? Mosolygós, halk, udvarias és ugyanakkor meglehetősen önfejű, határozott. S az egészet átszínezi egy mindig jelenlevő ironikus felhang. Bírom a stílusát, s bár életének szinte minden momentumáról van több-kevesebb ismeretem, őt magát nem ismerem.

3. beszélgetés
2014. május 8. 18:00
Gera Mihály

A 2014. május 8-ára meghirdetett beszélgetés  Gera Mihály súlyos betegsége miatt elmarad.

A magyar fotográfia egyik meghatározó egyénisége csaknem három évtizede. 1972 óta jelennek meg főleg a kortárs magyar fotográfiával foglalkozó írásai. Mindenről és mindenkiről mindent tud, olyat is, amit nem kéne. De ezekről most sem fog beszélni.

4. beszélgetés
2014. június 5. 18:00
Friedmann Endre

A most mindjárt 80 éves Friedmann Endre olyan titkok tudója, amelyre méltán lehet kíváncsi a saját korosztálya, aztán a taknyos hatvanasok, a serdületlen negyvenesek, hogy a többiekről ne is beszéljek. Friedmann Bandival majdnem minden megtörtént, ami egy zsidó kisgyerekkel a nyilasok uralta Budapesten bekövetkezett, ami a Rákosi korszakban egy kezdő fotóriporterrel megeshetett, ami a kádárizmus és a Varsói Szerződés által kordában tartott Magyarországon és Kubában és Vietnámban és még ki tudja hol mindenütt megtörténhetett. És látta, fényképezte a rendszerváltást, a kulturális élet mindmegannyi szereplőjét, és megtörtént vele, hogy nyugdíjas fotóriporterként most már csak hetente háromszor megy be az MTI-be… Szóval ő jön el hozzánk, beszélget, mutat képeket és válaszol a feltett kérdésekre. Csak az ne jöjjön most el, akit nem érdekel a fotográfia, nem érdekel egy lenyűgöző személyiség, nem érdekelnek a lírai humanizmussal megalkotott fotóriportok. A többieket várjuk.

5. beszélgetés
2014. június 12. 18:00
Szalay Zoltán

Beszélgetőtársa Bán András

Nem történt az utolsó fél évszázadban olyan a magyar sajtófotóban, amiben ne lett volna benne, akár fényképezésről, akár kiállítás szervezésről, akár lapkészítésről lett légyen szó. Tudása nagy, memóriája jó, bármiről lehet kérdezni.

6. beszélgetés
2014. szeptember 4. 18:00
Kanyó Ferenc

Pedagógus végzettségű, és akkor is az, ha fényképez. Mindig a fotós szakma perifériáján lépdelt, mindig volt egy lépése, amivel ki vagy belépett a nem könnyű foglalkozásba. Akit érdekel, mit jelentett ez a gyakorlatban, hallgassa meg őt, máig ható tanulságokkal szolgál.

7. beszélgetés
2014. október 16. 18:00
Erdélyi Lajos

Hogy valakinek a múlt század harmincas éveiben fotókereskedő volt az édesapja Marosvásárhely főterén, és személyesen ismert sok-sok erdélyi fotográfust,
az rendben van. Hogy aztán a kisfia pusztán származása miatt halálra lett ítélve, deportálva Auschwitzba, az egyáltalán nincs rendben. Hazakerült és –bár cseppet sem nyomtalanul – eltelt azóta hetven év. Ugyanebből az akkor már nem kisfiúból újságíró és fotóriporter lett Marosvásárhelyen az Új Életnél, Sütő András keze alatt. Ez is elég érdekes, és az is, hogy ez az író és fényképező ember Ceausescu Romániájában kiadhatta magyarul a leghíresebb erdélyi fotóval is foglalkozó személyekről a könyveit (Orbán Balázs, Teleki Sámuel). Persze nem csak ezeket. Az erdélyi zsidótemetőkről készített egy jó kiállítást, amit Washingtonban legalább annyira értékeltek, mint Budapesten,
könyvben is megjelent, ez is oké. De még ráadásul végigfényképezte a hatvanas, hetvenes, kora nyolcvanas évek erdélyi íróit, költőit, képzőművészeit, róluk írásban is megemlékezve.
Erdélyi Lajos olyan világban élt, olyan ismereteknek jutott birtokába, olyan életművet hozott létre, hogy ha én tanár lennék és nem fotómuzeológus, ajánlanám minden utána jövő generációnak az ő megismerését. De mert tanár nem vagyok, így csak hívok mindenkit, jöjjön és hallgassa meg ezt a 85 éves, sokat élt, sok mindenre emlékező embert.

8. beszélgetés
2014. november 20. 18:00
Tóth József Füles

Tóth Fülest mindenki ismerni véli.
Nagydumájú, jósvádájú, sodró lendületű, emberek kedvence ember. Volt.
De most két éve a rettenettel él együtt, megélte és megéli, folyamatosan látja és tapasztalja az emberi szenvedés összes bugyrait. Amikor az egész lét átstrukturálódik, mindennél fontosabbá válnak az addig természetes egyszerűséggel kezelt dolgok, és jelentéktelenné mindaz, ami addig kiemelten fontosnak tűnt.
Aki bejárta az ő mostani útját, nem lehet olyan, mint amilyen addig volt. Milyen ember most Tóth József (Füles), változott-e a véleménye szakmáról, emberekről, világról…?
Ezekre keressük a válaszokat ezen a képes beszélgetésen.

9. beszélgetés
2014. december 11. 18:00
Keleti Éva

Azt gondoljuk, mindent tudunk róla, még azt is, amit ő nem saját magáról. De ebben ne legyünk annyira biztosak.
Keleti Éva az én szememben nem csak fotográfus, hanem egy intézmény is. Beszélgetésünkben igazán arra leszek kíváncsi, miként alakultak kiváló hazai és külföldi kapcsolatai, mi mindent tett a magyar fotográfia egészéért, önzetlenül, szakmaszeretetből.
Keressük arra a is választ, hogy miért hitte mindenki, még maga is, hogy ő csak egy színházi fényképész, holott ő egy olyan FOTOGRÁFUS, aki élete nagy részében színházban és a színházi életben készítette a képeit, de szerencsére nem csak ott…