ENGLISH ENG ENGLISH
Kezdőlap/ Események/ FOTÓMŰVÉSZETI SZABADEGYETEM 2015

FOTÓMŰVÉSZETI SZABADEGYETEM 2015

Magyar fotóművészet itthon és külföldön
A Mai Manó Ház 2015-ben is elindítja a sikeres Fotóművészeti Szabadegyetemét!

Nevezhető-e még egyáltalán művészetnek a fotográfia? Miért adnak esetenként sok millió dollárokat egy-egy fotóért? Mi a művész feladata a piacra lépés előtt és azt követően? Mi a különbség egy kurátor és egy galériás szempontjai között? Ki az a majdnem 600 ember, aki kényszerűségből vagy kalandvágyból elhagyta Magyarországot és fotográfusként kereste kenyerét és alkotott sokszor maradandót választott hazájában?  Megérthetjük-e az emigráció okait, természetét, ha megismerjük fotográfiai életművüket?
Három előadó, három izgalmas téma, számtalan kérdés  és számtalan lehetséges válasz Martos Gábor, Faur Zsófia és Kincses Károly előadásán.

JEGYINFORMÁCIÓ:

Belépőjegy (egy előadásra, amellyel aznap az aktuális kiállítást is megtekinthetik)

1500 Ft – felnőtt,
700 Ft – diák, nyugdíjas

A Szabadegyetem előadásaira az egyéb belépési kedvezmények nem érvényesek.

Belépőjegy az előadásra a Mai Manó Ház első emeleti jegypénztárában váltható hétköznap 14 -19 óra, hétvégén 11 – 19 óra között. Cím: Mai Manó Ház, Budapest, VI. ker. Nagymező utca 20.
További információ: zsanett.pinter@maimano.hu, +36 1 473 2667

Egyéb kedvezmények: A Mai Manó Könyvesbolt 10% kedvezményt nyújt a Fotóművészeti Szabadegyetem közönségének, mely kedvezmény az alábbiak szerint érvényesíthető: az egyes előadásokra jegyet váltó vendégeink a megvásárolt jegy felmutatásával válthatják be a 10% kedvezményt egyszeri alkalommal. A kedvezmény felhasználásakor a jegyet érvénytelenítjük.

Részletes program

1. előadás
2015. április 14. kedd 18.30

Művészet-e a fotó, ha bárki tud képet csinálni a telefonjával?
Fotóművészeti képzés, szaklapok, intézmények, vásárok itthon és külföldön
Előadó: Martos Gábor, művészeti újságíró, a MúzeumCafé főszerkesztője

A fotográfia az a művészeti ág, amelyben bárki otthon érezheti magát: fényképezni mindenki tud – ma már elég hozzá a telefonja. De ha ez így van, akkor nevezhető-e még egyáltalán művészetnek a fotográfia? Miért kell művészeti intézményekben tanítani – nota bene: lehet-e egyáltalán tanítani? –, miért kellenek nyomtatott és internetes fórumai, kiállító- és kutatóintézményei legyenek, és főleg miért adnak estenként sok millió dollárokat egy-egy olyan fotóért, amit, mint ahogyan ezt oly gyakran halljuk is, „én is bármikor meg tudnék csinálni” (vagy pláne „a három éves unokám is”)?

2. előadás
2015. május 5.. kedd 18.30

Művészet és kereskedelem
Előadó: Faur Zsófia, a Faur Zsófi Galéria és Kiadó tulajdonosa

Mi a művész feladata a piacra lépés előtt és azt követően? Mi a galéria/galériás szerepe az érvényesülés elősegítésében? Miért fontos a fesztiváli szereplés, a díjak, a külföldi megjelenések, egy neves gyűjteményi, múzeumi megvásárlás? Mi a különbség egy kurátor és egy galériás szempontjai között?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ előadásában Faur Zsófia, a Faur Zsófi Galéria és Kiadó tulajdonosa. A hazai és külföldi szereplések párhuzamba állításával és fontosságának kiemelésével a kereskedő szemszögéből elemzi a kérdéseket, miközben a számos zsűrizés és neves vásárokon való szereplés tapasztalataiból építkezve szemlélteti a fotós pályájának stratégiailag fontos pontjait, esetleges buktatóit, érvényesülési lehetőségeit.

Sajnálattal értesítjük, hogy a Fotóművészeti Szabadegyetem május 5-re hirdetett előadása rajtunk kívül álló technikai okokból elmarad.

3. előadás
2015. május 26. kedd 18.30

És akik nem itthon keresték és találták meg a boldogulásukat: Fotós emigráció a huszadik század második felétől és a művészek egyéni érvényesülése itthon és külföldön.
Előadó: Kincses Károly, fotómuzeológus Mai Manó Ház, Capa Központ

Az előadás a Hungarian Out. Magyar fotográfusok külföldön munkacímet viseli, s több mint hatszáz, a határainkon kívül fotográfusi pályán dolgozó, alkotó személy életét, kicsit, vagy semennyire sem ismert pályáját dolgozza fel. Több mint félezer emberi sors, akik kényszerűségből vagy kalandvágyból nekiindultak a határoknak, itt hagyták életük egy darabját, s a befogadó országban fotográfozással keresték kenyerüket, valósították meg álmaikat, és lettek ismertek és híresek, vagy örök életre elégedetlen hontalanok. A fotográfia kapcsán kicsit beletekinthetünk az emigrációt kiváltó okokra, az ezeket motiváló tényezőkre, az emigráció természetrajzába is.